Kao što već znamo, ultrazvučne kade su složeni i tehnološki zahtevni uređaji. Kao i svaki složen uređaj, ultrazvučne kade imaju više sklopova i podsklopova. Zbog lakšeg razumevanja, možemo reći da ultrazvučne kade imaju četiri glavne celine, i to:
- ultrazvučni generator,
- piezo pretvarači (transduceri),
- kućište (kutija) i
- rezervoar– tank.
Ultrazvučni generator je sastavni sklop svake ultrazvučne kade i njegov rad je zasnovan na oscilatornom kolu koje generiše električni impuls određene frekvencije, struje i napona. Takav električni signal se dovodi na piezo pretvarač koji je specijalnim lepkom zalepljen na rezervoar ultrazvučne kade. Koristeći piezo električni efekat, pod dejstvom električnog signala, piezo pretvarač se sabija i širi i električnu energiju pretvara u mehaničku, odnosno, ultrazvučne talase. Ovi mehanički longitudinalni talasi se preko posude prenose na medijum (tečnost). Sposobnost tečnosti da idealno prodre u sve pukotine, šupljine i zazore predmeta omogućava prenošenje ultrazvučnih talasa do svake najsitnije površine predmeta.
Pod dejstvom ultrazvučnih talasa tečnost se komprimuje i širi, te dolazi do kavitacija koje za posledicu imaju stvaranje vakumskih mehura. Svaki mehur udara u predmet koji se ultrazvučno pere pod pritiskom oko 650 do 700 bara i odvaja nataložene čestice nečistoće od homogenog materijala predmeta koji se pere.
U zavisnosti od modela, ultrazvučne kade mogu biti opremljene sa jednim ili više generatora, kao i sa potrebnim brojem piezo pretvarača.
Korita naših ultrazvučnih kada su izrađena od nerđajućeg čelika kvaliteta AISI 316L, dok se na tržištu mogu naći i ultrazvučne kade čija su korita izrađena od jeftinijeg AISI 304, koji je otporan na slabije kisele rastvore.
Kutije ultrazvučnih kada mogu biti izrađene od crnog lima i nerđajućih čelika raznih kvaliteta. Ukoliko su izrađene od crnog lima, obavezno se moraju zaštiti od korozije elektrostatički nanetom plastifikaijom koja se kasnije polimerizuje u specijalnim pećima.
Skoro svi modeli ultrazvučnih kada su opremljeni grejačima, kao i delovima automatike za kontrolu temperature i isključivanje grejanja. U zavisnosti od zapremine, ugrađuju se grejači različitih snaga, a delovi za kontrolu grejanja mogu biti analogni i digitalni.
Isti je slučaj i sa tajmerom koji reguliše vreme rada ultrazvučnih generatora. I tajmer uređaja može biti analogni (mehanički) ili digitalni.