Šta je ultrazvučno čišćenje?

Ultrazvučno čišćenje ili ultrazvučno pranje je tehnološka metoda koja koristi visoke frekvencije zvučnih talasa (obično između 20 kHz i 400 kHz) za uklanjanje prljavštine, masnoće, rđe i drugih zaprljanja sa površina različitih materijala. Ovaj proces se odvjia u specijalnim uređajima koje nazivamo ultrazvučne kade. Energija koja se generiše u ultrazvučnim kadama stvara ogromnu količinu mikro mehurića vazduha koji se nalaze u rastvoru za ultrazvučno čišćenje i isti prelaze u tečnost, što izaziva brzo zagrevanje i ekstremno visok pritisak. U periodima niskog pritiska, formiraju se mikroskopski mehurići, dok se tokom visokog pritiska ti mehurići kolabiraju ili eksplodiraju. Ovi mikro mehurići su sposobni da uklone prljavštinu, ostatke i bakterije pričvršćene na predmetima.

Da uprostimo, prilikom ultrazvučnog čišćenja, pod dejstvom ultrazvučnih talasa tečnost se komprimuje i širi, što dovodi do nastanka kavitacija koje za posledicu imaju stvaranje vakumskih mehurića. Svaki mehurić udara u predmet koji se ultrazvučno pere pritiskom od oko 650 do 700 bara i odvaja nataložene čestice nečistoće od homogenog materijala

Zbog svoje efikasnosti, brzine i sposobnosti da čisti osetljive predmete bez oštećenja, ova metoda se koristi u mnogim delatnostima.

Na osnovu svega iznetog, možemo reći da je ultrazvučno čišćenje čist i jedan od najisplativijih načina čišćenja površina, opreme i materijala, koji korisnicima pruža konfor i besprekorne rezultate. Pored toga, ova tehnika čišćenja ne uzrokuje nikakvu štetu strukturi ili svojstvima materijala i dobar je metod za domaću, profesionalnu ili poslovnu upotrebu.